Piłka do korfballu

2011-05-10 001Piłka do korfballu może przypominać nieco piłkę futbolową, jednak jest to specjalna piłka do korfballu. Wprawdzie przez wiele lat piłka korfballowa od futbolowej odróżniała się tyko nieznacznie wagą (korfballowa piłka jest trochę cięższa od futbolowej) oraz wzorem to dziś piłka korfballowa ma przede wszystkim inną warstwę zewnętrzną która dzięki swojej chropowatej strukturze w dotyku bardziej przypomina piłkę do koszykówki - jeśli już mamy ją do jakiejkolwiek porównywać. Najnowsza piłka umożliwia łatwiejszy i pewniejszy chwyt piłki w locie niż wcześniej produkowana gadka skórzana piłka Mikasy. 

Piłką oficjalną tj. zatwierdzoną przez Międzynarodową Federację Korfballu (IKF) jest piłka w kolorach żółtym i niebieskim produkowana przez firmę Mikasa o numerze "5" (dla dorosłych). Odpowiednikiem piłki dla najmłodszych zawodników jest piłka w rozmiarze "4". 

 

Kosz

2011-05-14-003Każdy kosz korfballowy składa się z plastikowej obręczy (korf), słupa oraz podstawy lub mocowania słupa do podłoża w zależności od nawierzchni (parkiet z wpustem, parkiet bez wpustu, trawa). 

Zgodnie z podstawowymi przepisami gry w korfball kosz umocowany jest na wysokości 3,5 metra licząc do górnej krawędzi. Jednak w celu umożliwienia gry najmłodszym używa się także niższych koszy. Standardowymi, poza 3,5-metrowym wymiarami są 3,0 m oraz 2,5 m. W praktyce korzystają z nich odpowiednio dzieci w pierwszych latach edukacji szkonej (klasy I-II) oraz przedszkolnej. 

W Holandii gdzie korfball jest w wielu miejscach bardzo rozpoznawalną dycypliną dopracowano się także wyposażenia odbiegającego od standardów zgodnych z przepisami gry na najwyższym poziomie: w rekreacji stosuje się np. inne kolory (najczęściej: czerwony w odmianie plażowej) obręczy koszy gdy gra się na plaży. 

Co pewien czas w zakresie sprzętu do gry w korfball pojawiają się pewne nowinki, np. w 2010 roku na Mistrzostwach Europy w Holandii, na słupach umocowane były diody które po kolei wyłączając się co sekundę oznajmiały o upływającym czasie na rozegranie akcji ataku. 

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.