Kosz

2011-05-14-003Każdy kosz korfballowy składa się z plastikowej obręczy (korf), słupa oraz podstawy lub mocowania słupa do podłoża w zależności od nawierzchni (parkiet z wpustem, parkiet bez wpustu, trawa). 

Zgodnie z podstawowymi przepisami gry w korfball kosz umocowany jest na wysokości 3,5 metra licząc do górnej krawędzi. Jednak w celu umożliwienia gry najmłodszym używa się także niższych koszy. Standardowymi, poza 3,5-metrowym wymiarami są 3,0 m oraz 2,5 m. W praktyce korzystają z nich odpowiednio dzieci w pierwszych latach edukacji szkonej (klasy I-II) oraz przedszkolnej. 

W Holandii gdzie korfball jest w wielu miejscach bardzo rozpoznawalną dycypliną dopracowano się także wyposażenia odbiegającego od standardów zgodnych z przepisami gry na najwyższym poziomie: w rekreacji stosuje się np. inne kolory (najczęściej: czerwony w odmianie plażowej) obręczy koszy gdy gra się na plaży. 

Co pewien czas w zakresie sprzętu do gry w korfball pojawiają się pewne nowinki, np. w 2010 roku na Mistrzostwach Europy w Holandii, na słupach umocowane były diody które po kolei wyłączając się co sekundę oznajmiały o upływającym czasie na rozegranie akcji ataku. 

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.