Zasady gry

pr4 80x30

Co potrzebujemy aby rozpocząć grę?
Potrzebujemy boiska parkietowego o wymiarach 20x40 metrów (czyli takie jak do piłki ręcznej). Oprócz zewnętrznych linii boiska bardzo ważna jest linia dzieląca boisko na pół (tzw. strefy ataku i obrony) czyli na dwa kwadraty o boku dlugości 20 metrów. W odległości 6,66 metra od linii końcowych ustawiamy 3,5 metrowe słupy na których umieszczone są kosze. Powinniśmy również zaznaczyć linię rzutu karnego oraz linie okręgów, które wyznaczają minimalną odległość od wykonującego rzut wolny.

2008-11-29 pol-svk 01srednie

Kogo potrzebujemy aby rozpocząć grę? Do gry potrzeba ośmiu osób w każdej z dwóch drużyn. Musi to być czterech mężczyzn i cztery kobiety. Dwie pary z każdej drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku. Jest to bardzo ważna zasada: bez odpowiedniego ustawienia zawodników na boisku nie da się bowiem poprawnie rozpocząć gry.

Jaki jest cel gry?
Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza przeciwnika. Każdy prawidłowy rzut do kosza daje jeden punkt. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana sterf podczas której obrońcy przebiegają do ataku a atakujący do obrony. Obrońcy zatem stają się atakującymi, a atakujący stają się obrońcami. Nie wolno sobie dowolnie zmieniać stref. Może to następować tylko co dwa kosze oraz - niezależnie od wyniku - po przerwie.

Co wolno a co jest zabronione?
Gra jest bezkontaktowa. Nie dozwolone jest przepychanie, a nawet wyrywanie lub wybijanie piłki z rąk przeciwnika. Zawodnik nie może bezpośrednio bronić zawodnika odmiennej płci. Nie wolno także przemieszczać się z piłką, ani kozłować. Zawodnik otrzymujący piłkę może ją albo oddać do partnera/partnerki z drużyny albo rzucić do kosza. Nie zawsze to ma jednak sens, bowiem czasami atakujący jest w pozycji bronionej.

Pozycja broniona
Do kosza mogą rzucać zawodnicy strefy ataku z całej połowy boiska w której się znajdują oraz gdy nie są w momencie oddawania rzutu w pozycji bronionej. Jeżeli obrońca stoi z wyciągniętą ręką w kierunku rzucającego oraz znajduje się pomiędzy koszem a rzucającym, stojąc twarzą do atakującego, a przy tym aktywnie próbuje zablokować rzut (jednocześnie nie może wybijać piłki z rąk, może tylko "zbijać" piłkę w locie tj. gdy ta opuści ręce rzucającego) wtedy nawet celny rzut nie jest premiowany punktem.

Czas gry
Zgodnie z przepisami międzynarodowymi gra się 2 x 30 minut z 15 minutową przerwą. Jednak mecze drużyn młodzieżowych mogą trwać krócej. Ostatnie 2 minuty drugiej połowy czas jest zatrzymywany przy każdej przerwie w grze. W przypadku remisu po dwóch połowach meczu zarządza się dogrywkę do golden-gola.