Euro 2014 okiem sędziego

Biało-czerwoni, pod okiem holenderskiego szkoleniowca zajęli ósme miejsce w Mistrzostwach Europy, ale zawodnicy i zawodniczki to nie jedyni reprezentanci Polski: w turnieju aktywnie uczestniczyli także dwaj sędziowie miedzynarodowi: Maciej Goławski i Piotr Osiński. Obaj mieli swój udział w najważniejszych meczach turnieju. Jako sędziowie asystenci uczestniczyli odpowiednio: w wielkim finale oraz w meczu o brązowy medal Euro 2014. 

2014-11-01 sedziowie IKF
Na zdjęciu: sędziowie IKF, uczestnicy ME 2014: Piotr Osiński - piąty od lewej, Maciej Goławski - ósmy od lewej, żródło: Korfball.org

Korfball.pl: Przede wszystkim gratulacje za udział w finale ME! I od razu pytanie: czy to finał był najtrudniejszym meczem do sędziowania czy może bardziej te mecze „na styku” kończące się golden-goalem?
Maciej Goławski: Z Lukasem Filipem sędziowaliśmy też finał World Games w Cali (przyp. red: w 2013 r. w Kolumbii) i można powiedzieć że tamten był bardziej wyrównanym finałem sportowo. Oczywiście nie był łatwy do sędziowania, zwłaszcza że mecze Holandia-Belgia od lat są walką prestiżową bez względu na dyspozycję sportową. 

2014-10-30 golawski cze-belKiedy dowiedziałeś się, że będziesz sędziował finał? Oglądając Euro 2014 w internetowej telewizji (IKF Channel na YouTube) poznawaliśmy sędziów tuż przed meczem – miło nas zaskoczyła obecność w dwóch najważniejszych meczach sędziów z Polski: Ciebie, ale i Piotra Osińskiego w meczu o brąz.
MG: Sędziowie dowiadują się o powołaniach na konkretne mecze na dzień przed nimi. Powołania są wynikiem analizy dotychczasowych poczynań jako sędziowie oraz odzwierciedleniem światowego rankingu. Osoby odpowiedzialne za obsadę sędziowską z ramienia IKF dokonują codziennej analizy wideo oraz przeprowadzają spotkania w grupach sędziów.
Sędziowie przygotowują się do meczu ok. 1,5-2 godziny przed meczem. Najpierw jest to rozmowa dotycząca podziału zadań na boisku, sposobu komunikowania się niewerbalnego, ustawienia podczas akcji oraz stałych fragmentów gry, to także wspólna koncentracja przed meczem. Później następuje etap przygotowania organizacyjnego do gry tj. wybór koloru strojów, piłki meczowej, sprawdzenie boiska, dokonanie losowania itp. by na sam koniec przygotować się również fizycznie do biegania na boisku. Wyselekcjonowani na ten turniej sędziowie na jego początku przechodzą test sprawności fizycznej, który pokazuje czy będą w stanie wytrzymać trudy kilkudniowego turnieju, kulminacją którego jest finał.

Czy przed meczem analizujecie - mówię o sędziach - podobnie jak trenerzy grających drużyn: kto jak gra, na których zawodników trzeba bardziej uważać?
MG: Tak, sędziowie również starają się analizować przed meczem zespoły, trenerów oraz zawodników, po to aby być przygotowanym na odpowiedni poziom gry-kontaktu personalnego. Niejednokrotnie to właśnie sędziowie starają się zlikwidować negatywny poziom adrenaliny zespołów tak jak to miało miejsce np. podczas pierwszych minut finału ME Holandia-Belgia. 

Sędziowałeś już sporo wielkich korfballowych turniejów, czy V ME i sam finał były dla Ciebie czymś wyjątkowym?
MG: Sędziowanie finałów jest zawsze największym prestiżem i nie da się go porównać do innych meczy. Sam mecz finałowy to specyficzna atmosfera, to cała hala kibiców, to wszystkie najważniejsze osoby na trybunach, to kamery skierowane na boisko, zatem ogromna odpowiedzialność i niejednokrotnie trema. Finał nie zawsze jest sportowo wyrównany, ale zawsze emocjonujący. Natomiast mecze w których walka trwa do ostatniego gwizdka to są prawdziwe emocje oraz koncentracja na najmniejszych szczegółach, aby nie popełnić żadnego błędu, który w takim przypadku może skrzywdzić którąś z drużyn. W takich meczach dopiero widać kunszt sędziowski. Oczywiście te mecze, które są zakończone golden-golem stanowią dodatkowy smaczek dla publiczności.

Jaki wpływ na pracę sędziów mają najnowsze zmiany w przepisach gry?
MG: Jeżeli chodzi o nowe przepisy, to mają one dwa cele przede wszystkim uatrakcyjnić widowisko poprzez szybkość gry oraz coraz większą skuteczność. Coraz częściej bowiem zdarzają się wyniki powyżej 30 punktów, co kiedyś było ewenementem.

Pewne nowinki mamy ostatnio chyba na każdym turnieju, ale czy już wiadomo, że te zmiany wchodzą na stałe?
MG: Zmiany te zawitają na stałe w rozgrywkach międzynarodowych, natomiast organizacje krajowe mają jeszcze czas na ich implementację. Z tego co wiem większość krajów przyjęła już większość przepisów wprowadzonych w ostatnich 2 latach.

Które zmiany - Twoim zdaniem - powinny być wprowadzone w Polsce jak najszybciej?
MG: W zakresie interpretacyjnym w Polsce prawie wszystkie przepisy już istnieją, tym bardziej, iż opieramy się na przepisach IKF. Natomiast niezwłocznie powinny zafunkcjonować przepisy dotyczące zmiany zawodników, które znajdują odzwierciedlenie w regulaminach rozgrywek. 

Z pewnością, jako że działasz aktywnie na rzecz promocji korfballu, obserwowałeś samą organizację turnieju. Jak oceniasz samą organizację Euro 2014? Czy w Portugalii - podobnie jak przed czterema laty w Holandii - był wiele imprez dodatkowych promujących korfball? Czy atmosfera w hali na finałach była podobna do tej która ma zawsze miejsce w Holandii, czyli Ojczyźnie Korfballu?
MG: Organizacja ME była bardzo profesjonalna. W zasadzie nie spotkałem się z jakimiś większymi wpadkami. Portugalczycy stanęli na wysokości zadania. Rzeczywiście mało było imprez dodatkowych natomiast udało się pozyskać doskonałych sponsorów, a całe miasto było rozbilbordowane w zakresie informacji o turnieju. Nie jest to, i nigdy nie będzie, finał taki jak w Holandii ale to tylko ze względu na to, że korfbal nie jest tam na tyle popularnym sportem. Dawało się to zauważyć szczególnie gdy chodzi o frekwencję na meczach.

Jeszcze, będąc przy dużych imprezach korfballowych: Ty sędziowałeś finał ME, a Piotr Osiński - mecz o 3. miejsce. Wydaje się, że pozycja obu sędziów z Polski wydaje się niezagrożona, jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata w 2015 r. w Belgii. Czy zgodzisz się z tą tezą?
MG: Nie jestem w stanie odpowiedzieć nic na temat dalszych powołań na następne imprezy Międzynarodowe. Myślę, że powinniśmy być zadowoleni bo praktycznie każda impreza międzynarodowa odbywa się z udziałem polskich sędziów tj. Piotrka Osińskiego czy też Bartosza Jaszczuka. Opinie o poziome sędziowania w IKF są naprawdę doskonałe o czym świadczy fakt iż tylko Belgia, Anglia i Polska posiadała 2 sędziów głównych na ME.

Dziękuję za rozmowę. Na koniec życzę abyś za rok w Belgii ponownie reprezentował Polskę w finale turnieju, a jeżeli zostaniesz wykluczony ze względu na występujących w nim Biało-czerwonych to wtedy, ostatecznie: mecz o brąz!

Udział polskich sędziów w ME 2014: 
mgolawski small  Maciej Goławski
02/11 Ned-Bel - finał ME: sędzia asystent
01/11 Ger-Cat - mecz o 9. miejsce: sędzia główny
31/10 Bel-Eng - półfinał: sędzia główny
30/10 Nie-Sco - mecz play-off o miejsca 9-12: sędzia główny
29/10 Eng-Cze - ćwierćfinał: sędzia asystent
29/10 Ned-Hun - ćwiercfinał: sędzia asystent
28/10 Ned-Eng - mecz fazy grupowej ME: sędzia główny
26/10 Bel-Cze - mecz fazy grupowej ME: sędzia główny
25/10 Hun-Irl - mecz fazy grupowej ME: sędzia głowny 

posinski small Piotr Osiński
02/11 Por-Eng - mecz o 3. miejsce: sędzia asystent

01/11 Tur-Wal - mecz o 15. miejsce: sędzia główny
31/10 Hun-Rus - mały półfinał tj. o miejsca 5-8: sędzia główny
30/10 Ser-Wal - mecz play-off o miejsca 13-16: sędzia asystent
29/10 Ger-Svk - mecz play-off o miejsca 9-16: sędzia główny
28/10 Ned-Eng - mecz fazy grupowej ME: sędzia asystent
28/10 Cat-Cze - mecz fazy grupowej ME: sędzia asystent
26/10 Hol-Rus - mecz fazy grupowej ME: sędzia główny
25/10 Svk-Sco - mecz fazy grupowej ME: sędzia główny

Źródło: Worldkorfball.org

Sędziowie PZKorf

  • Sędziowie międzynarodowi (2017)
ikf16x16 Bartosz Jaszczuk
ikf16x16 Piotr Osiński
  • Sędziowie PLKorf
ikf16x16 Andrzej Czyżak
ikf16x16 Maciej Goławski
ikf16x16 Piotr Jaszczuk 
ned Berthold Komduur
ikf16x16 Kamil Musiał 
pol Krzysztof Rubinkowski
  • Sędziowie klasy "C"
pol Adam Doroszuk
pol Klaudia Gaczoł 
pol Sebastian Guzina
pol Grzegorz Hładun
pol Piotr Hołdowicz
pol Izabela Kołodziejczyk
pol Kamil Musialiński
pol Szymon Poznański
pol Tamara Siemieniuk
pol Agnieszka Tarasiewicz
pol Łukasz Włoch
pol Kamil Aid
pol Agata Chmurska
pol Natalia Klimczyk
pol Dominik Kowalski
pol Jan Nitecki
pol Alaksandra Płoszka
pol Martyna Płoszka
pol Paulina Płoszka
pol Konrad Popowski
pol Martyna Sowińska


© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.