Mały półfinał Euro 2014: Polska - Czechy, Pt, 30 XI, godz. 21:00

Wyniki meczów ćwierćfinałowych sprawiły, że o miejsca 5-8., powalczy grono środkowo-wschodnioeuropejskie: Polska, Czechy, Węgry i Rosja. W piątkowym meczu, który można nazwać „małym półfinałem” biało-czerwoni zagrają z Czechami, reprezentacją która w swojej dwudziestoparoletniej historii (zaczynali jeszcze jako Czechosłowacja) świeciła ogromne triumfy. Nasze seniorskie reprezentacje, mimo bliskiego sąsiedztwa w meczu o punkty spotkały się aż 12 lat temu.

2011-05-10 001Największy sukces reprezentacji Czech wspomnieliśmy już opisując naszego ćwierćfinałowego rywala, Belgię: Czesi, poza „od zawsze złotą Holandią” są jedynym krajem który w seniorskich rozgrywkach pokonał zespół Czerwonych Diabłów i było to w 2002 roku, w półfinale Mistrzostw Europy. Od zdobycia srebra minęło wprawdzie 12 lat, ale od tego czasu Czesi zdobyli pięć (!) brązowych medali: po dwa na mistrzostwach Europy (2006, 2010) i Świata (2003, 2007) oraz jeden na World Games (2005).

Po 2010 roku, reprezentacji wiodło się nieco gorzej: na Mistrzostwach Świata w Chinach, już w fazie grupowej ulegli Katalonii (16:21), a potem Rosji (21:23) i Portugalii (12:16), co sprawiło, że Czesi skończyli mundial na 8. miejscu, tylko o dwa miejsca wyżej od Polaków, dla których to obecność w 10-tce była potwierdzeniem powoli rosnącej siły biało-czerwonych. Po raz pierwszy od wielu lat, Czesi mieli dłuższą przerwę w grze – wcześniej Czesi regularnie uczestniczyli w World Games.

Mistrzostwa, które odbywają się w Portugalii były więc dla wielu kibiców biało-czerwono-niebieskich sporą niewiadomą: ciężko było prognozować czy Czesi wrócą do gry o medale czy raczej będą powoli „zjeżdżać w dół”. Nowy system rozgrywania mistrzostw na Starym Kontynencie sprawił, że Czesi nie mieli okazji do „przetarcia się”, rozegrania ze słabszymi rywalami. Już na początku turnieju trafili na ambitny zespół gospodarzy, który od kilku lat próbuje udowodnić że jest gotowy do gry o medale. Niesieni dopingiem kibiców gospodarze pokonali Czechy 23:15.
W drugim spotkaniu nasi południowi sąsiedzi ulegli 17:30 – wynik pokazuje dwie rzeczy: Czesi już nie są tak mocni jak przed laty, ale nie są słabi.

W meczu z Katalonią, już mogło się wydawać, że Czesi idą ku całkowitej zagładzie, którą byłby dla nich spadek do drugiej ósemki, gdy na dziesięć minut przed końcem, powstali jak Feniks z popiołów. Przy stanie 15:18, nastąpiło przełamanie. Czesi gryźli parkiet, ani przez moment nie odpuszczając doprowadzili do wyrównania w 50. minucie (20:20) i po stracie piłki przez Katalonię, doświadczeni Czesi skarcili przeciwnika trafieniem na 5 sekund przed syreną kończącą drugą połowę. Utrzymali się w ósemce, a mistrzostwa dla nich rozpoczęły się od początku!

W ćwierćfinale (z Anglią) to Czesi jednak dostali lekcję, jaką wcześniej sami dali przeciwnikowi: tym razem goniący wynik Wyspiarze, doszli Czechów w końcówce i to oni po blisko czterominutowej dogrywce (!) awansowali do półfinałów. Z pewnością, momenty w których piłka tańczy na angielskim koszu mogły się śnić zawodnikom Czech – w końcu tak nie wiele brakowało by mieli pewne minimum czwarte miejsce.

Jak zniosą tą porażkę Czesi? Co pokaże ich zespół w starciu z Polakami, którzy - jak sami zawodnicy twierdzą - są na fali mimo porażki z Belgią? Czy Polaków stać na zwycięstwo z wciąż silnym rywalem? Czy uda nam się zmienić niekorzystny bilans meczów z Czechami? Czy tym razem?
Wideo na żywo, na kanale IKF na youtube, oraz na worldkorfball.org

Dotychczasowe spotkania obu seniorskich reprezentacji:
2002.04.02 Barcelona (SPA): Polska – Czechy 8:19 - Mistrzostwa Europy
1997.03.31 Wolvega (NED): Polska - Czechy 6:24 - eliminacje do ME
1995.01.29 Warszawa (POL): Polska – Czechy 8:20 - eliminacje do MŚ
1990.08.21 Papendrecht (NED): Polska – Czechosłowacja 5:6 - eliminacje do MŚ

Mecze reprezentacji

So Paź 21, 2017 @16:00 - 05:30PM
Dziś wygra Polska!
So Lip 07, 2018
Mistrzostwa Świata U21

Biało-czerwoni na Euro

W pięciu finałach mistrzostw Europy, w których nasza reprezentacja brała udział, rozegrała 29 spotkań, z czego 10 wygrała a 19 przegrała. Trzykrotnie mecz biało-czerwonych rozstrzegał się po golden-goalu, przy czym tylko raz to Polacy zdobyli punkt w doliczonym czasie gry.

Obecny stosunek koszy zdobytych do straconych wynosi: 356:548, co daje średnią ok. 12:19 na mecz. Najwyżej wygraliśmy z Turcją w 2010 r. (23:7). Najwyższej porażki z kolei zaznaliśmy na turnieju w 2014 r. (11:40) z Belgią.