Pierwszy medal dla Polski

Reprezentacja Polski w korfballu plażowym zajęła III miejsce w rozgrywanych w dn. 11-12. sierpnia 2018 r. w belgijskim Blankenberge IKF Beach World Cup. Turniej o Puchar Świata był jednocześnie klasyfikacją do tytułu Mistrzostwa Europy. Spoza Starego Kontynentu wystąpiło tylko Maroko, które ostatecznie zajęło 11. miejsce, dlatego klasyfikacja Pucharu Świata i Mistrzostw Europy pokrywa się w całej pierwszej dziesiątce.

To pierwszy medal Polaków w korfballu.

12. sierpnia br. w meczu o 3. miejsce Biało-Czerwoni pokonali Węgry 4:1. Wcześniej w półfinale Polacy przegrali z gospodarzami tj. Belgią 4:8, a z samego rana w ćwierćfinale pokonali Holandię 10:5. W finale turnieju seniorów, w którym zmierzyły się dwa zespoły z którymi Polska przegrała, Belgia pokonała Portugalię 8:4.

Dzień wcześniej, przy sporym wietrze Polacy rozgrywali mecze fazy grupowej w której wygrali dwa mecze: z Francją (11:0) i Szwajcarią (13:5) oraz przegrali z przyszłym wicemistrzem Europy Portugalią (1:6).

Polacy wystąpili w składzie: Kamil MUSIALIŃSKI, Rafał DIADIK, Kamil NOWACKI, Tamara SIEMIENIUK, Klaudia MAJCHRZAK, Natalia KLIMCZYK. Trner: Maciej ŻAK, Kierownik zespołu: Iwona ŻAK.

Korfball w wersji plażowej jest coraz bardziej popularny w krajach w których podstawowa wersja czyli w hali jest mocno rozpoznawalna, w szczególności w Holandii i Belgii. Plażowa odmiana jest bardziej dynamiczna, a tolerancja w zakresie elementów zabronionych przepisami (np. pozycji bronionej) w porównaniu do restrykcyjnych przepisów halowych jest dużo większa. W ten sposób jest mniej w przerwie w grze. Mecze są krótkie ale bardzo intensywne: zawodnicy nie są, jak w wersji halowej, podzieleni na strefy więc grają cały czas - biorąc pod uwagę że mecze są rozgrywane na piasku, wymaga to od zawodników dużej wytrzymałości.

Ostateczna klasyfikacja zespołów:
1. Belgia
2. Portugalia
3. Polska
4. Węgry
5. Belgia
6. Holandia
7. Czechy
8. Anglia
9. Walia
10. Francja
11. Maroko
12. Szwajcaria

Mecze reprezentacji

So Paź 20, 2018
Mistrzostwa Europy (seniorzy)

Biało-czerwoni na Euro

W pięciu finałach mistrzostw Europy, w których nasza reprezentacja brała udział, rozegrała 29 spotkań, z czego 10 wygrała a 19 przegrała. Trzykrotnie mecz biało-czerwonych rozstrzegał się po golden-goalu, przy czym tylko raz to Polacy zdobyli punkt w doliczonym czasie gry.

Obecny stosunek koszy zdobytych do straconych wynosi: 356:548, co daje średnią ok. 12:19 na mecz. Najwyżej wygraliśmy z Turcją w 2010 r. (23:7). Najwyższej porażki z kolei zaznaliśmy na turnieju w 2014 r. (11:40) z Belgią.