Zaczynamy the World Games w Polsce!

Poznaliśmy grupy turnieju korfballowego który odbędzie się w ramach the World Games we Wrocławiu. Za sprawą zmian w rankingu IKF w ostatnim czasie, po raz pierwszy w historii Holandia spotka się z Belgią już na wstępnym etapie turnieju (22. lipca o godz.: 19:00). Z kolei na silnych rywali z Beneluksu nie trafi debiutująca w turnieju reprezentacja Polski, której przyjdzie się zmierzyć z Wielką Brytanią, Niemcami i Tajwanem. Bądżcie z nami we Wrocławiu, a jeśli nie możecie kibicujcie online gdzie będą prowadzone transmisje (WorldKorfball.org). Wszystkie mecze o miejsca (1-8) możemy obejrzeć także w Polsacie Sport!

The World Games we Wrocławiu

Australia - Hong Kong: zacięta rywalizacja o miejsce w the World Games 2017W styczniu 2012 r. poznaliśmy gospodarza 10. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Zwycięski Wrocław pokonał dziesiątkę kandydatów z całego świata. Już w 2017 roku stolica Dolnego Śląska gościć będzie kilka tysięcy uczestników i jeszcze więcej kibiców podążających za swoimi reprezentantami i ulubionymi dyscyplinami. Tych ostatnich będzie ponad 30, wśród nich korfball.

Wybór Wrocławia cieszy środowisko Polskiego Korfballu, a szczególnie korfballistów od lat uprawiających tą dyscyplinę sportu w stolicy Dolnego Śląska. Kilkukrotnym mistrzem Polski jest przecież zespół AZS Balluf Wrocław oraz Akademicy z drugiego zespołu (także grającego w PLKorf). W stolicy Dolnego Śląska trenują także juniorzy z "Iglicy".  
Przygotowania do tej - co cztery lata większej - imprezy trwają. Aktualności dot. przygotowań można znaleźć na oficjalnej stronie Igrzysk w 2017 r.  oraz na fan pagu na Facebooku

W turnieju korfballu udział weźmie 8 zespołów. Bez eliminacji prawo gry uzyskały Holandia (jako obrońca tytułu), oraz Polska (jako gospodarz). Pozostała szóstka została wyłoniona w trakcie Mistrzostw Świata, które odbywały się na przełomie października i listopada 2015 r. w Belgii. Z pierwszej ósemki mundialu prawo gry uzyskały: Belgia (wicemistrz Świata), Tajwan (brązowy medalista MŚ), Anglia (półfinalista MŚ), która na the World Games wystąpi jako Wielka Brytania oraz Niemcy (6. miejsce) i Chiny (ostatecznie 7. miejsce). Z drugiej ósemki Mistrzostw awans, po bardzo zaciętej walce z Hong Kongiem, uzyskała Australia

Ustalone przez IKF zasady zakładały priorytet dla zespołów spoza Starego Kontynentu - przepis mówił o awansie "każdego zespołu spoza Europy który zajmie w MŚ conajmniej 11. miejsce i właśnie w ten sposób do wrocławskich Igrzysk Dyscyplin Nieolimpijskich awansowali reprezentanci Antypodów. 

Lista zespołów uczestników turnieju korfballowego podczas the World Games 2017: 
ned Holandia (obrońca tytułu)
pol Polska (gospodarz turnieju) - we Wrocławiu zadebiutuje na korfballowym turnieju the WG
tai Tajwan (awans z MŚ 2015)
chn Chiny (awans z MŚ 2015) - we Wrocławiu zadebiutują na korfballowym turnieju the WG
bel Belgia (awans z MŚ 2015)
gbr Wieka Brytania (awans z MŚ 2015 jako Anglia)
aus Australia (awans z MŚ 2015)
ger Niemcy (awans z MŚ 2015)

The World Games we Wrocławiu będą z pewnością historycznym turniejem - z wielu względów. Po raz pierwszy w turnieju korfballowym wystąpią aż trzy zespoły spoza Europy. Wcześniej były to jeden lub dwa zespoły: najczęstszym uczestnikiem nieeuropejskim był oczywiście Tajwan, który czterokrotnie sięgał po brązowy medal, ale raz na podium stawały także... Stany Zjednoczone (brąz w 1985 r.). 
Bezsprzecznym faworytem do złota jest jak co cztery lata Holandia. Miejsce inne niż na podium porażką byłoby także dla Belgii i Tajwanu, ale w sporcie nic nie jest pewne, a przykład Chin, które przebojem wdarły się do ósemki Mistrzostw Świata, podczas gdy wcześniej tylko raz brały udział w mundialu (i to rozgrywanym u siebie), pokazuje że zamiany są możliwe. 
Już od wielu lat na granicy pierwszej i drugiej ósemki balansuje reprezentacja Polski, ale jeszcze nigdy Biało-Czerwoni nie mieli szans występować o tak wielką stawkę przed własną publicznością. Może to właśnie polsce kibice jako "dziewiąty zawodnik" pomogą naszym wspiąć się w światowej czołówce jak najwyżej... Zapraszamy! 

Zawody zostaną rozegrane w WKK Sport Center przy ulicy Czajcza (Klaster Wschodni)

Historia World Games

Faza grupowa

Grupa "A"
Zespół M Pkt. Kosze
1. ned Holandia  0    
2. bel Belgia  0    
3. chn Chiny  0    
4. aus Australia  0    
Grupa "B"
Zespół M Pkt. Kosze
1. tai Tajwan  0    
2. gbr Wielka Brytania 0    
3. ger Niemcy  0    
4. pol Polska  0    

Mecze reprezentacji

Pt Lip 21, 2017 @19:00 - 08:15PM
Polska - Wielka Brytania
So Lip 22, 2017 @20:45 - 10:00PM
Polska - Niemcy
N Lip 23, 2017 @20:45 - 10:00PM
Polska - Tajwan

Polacy na World Games

Reprezentacja Polski w korfballu jeszcze nigdy nie występowała na Igrzyskach Dyscyplin Nieolimpijskich. Najbliższą okazą bedą the World Games we Wrocławiu w 2017 r. 
  2005 wg logo
2013 cali logo
Jedynym polskim uczestnikiem the World Games był sędzia Maciej Goławski (Duisburg 2005, Cali 2013). 
 

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.