Rozgrywki klubowe

Rozgrywki klubowe na poziomie seniorskim mają nieskomplikowany układ ze względu na małą liczbę uczstniczących w nich zespołów. W Polsce od wielu lat prowadzona jest I liga, często nazywana po prostu "ligą seniorów" lub "Polską Ligą Korfballu" (PLKorf) bo w ciągu ostatnich lat całe rozgrywki ligowe ograniczały się do I ligi. W nich wyłania się Mistrza Polski (seniorów). W przeszłości, a dokładnie w sezonie 2009/2010 jak dotychczas jedyny raz przeprowadzono rozgrywki II ligi - wystąpiły w niej cztery zespoły. 

Najlepsze polskie zespoły klubowe od wielu lat reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej: mistrzowie Polski w Klubowym Pucharze Europy (IKF Europa Cup), a srebrni medaliści mistrzostw Polski (PLKorf) w Pucharze Wicemistrzów (IKF Europa Shield). Choć w tym drugim po raz ostatni zagraliśmy w 2013 r.
W pucharze mistrzów (IKF Europa Cup) występują najlepsze ligowe zespoły z całej Europy, dlatego poza turniejem finałowym, rozgrywa się turniej(e) eliminacyjny(e). Z kolei rozgrywki o tarczę Europa Shield ograniczają się do jednego turnieju, bowiem liczba dopuszczanych zespołów jest ściśle ograniczona: nie występują w niej kluby z najsilniejszych lig tj. Holandii i Belgii. Specjalne zasady przyjęć organiczają z kolei udział w nim drużyn z kraow gdzie korfball dopiero się rozwija. 

Nieregularnie polskie zespoly spotykają się z klubami zagranicznym na różnych towarzyskich turniejach, rzadziej dochodzi do pojedynczych spotkań między zespołami. Popularny wśród polskich zespołów jest turniej Prievidza Cup na Słowacji.  

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.