Pierwszy medal dla Polski

Reprezentacja Polski w korfballu plażowym zajęła III miejsce w rozgrywanych w dn. 11-12. sierpnia 2018 r. w belgijskim Blankenberge IKF Beach World Cup. Turniej o Puchar Świata był jednocześnie klasyfikacją do tytułu Mistrzostwa Europy. Spoza Starego Kontynentu wystąpiło tylko Maroko, które ostatecznie zajęło 11. miejsce, dlatego klasyfikacja Pucharu Świata i Mistrzostw Europy pokrywa się w całej pierwszej dziesiątce.

To pierwszy medal Polaków w korfballu.

12. sierpnia br. w meczu o 3. miejsce Biało-Czerwoni pokonali Węgry 4:1. Wcześniej w półfinale Polacy przegrali z gospodarzami tj. Belgią 4:8, a z samego rana w ćwierćfinale pokonali Holandię 10:5. W finale turnieju seniorów, w którym zmierzyły się dwa zespoły z którymi Polska przegrała, Belgia pokonała Portugalię 8:4.

Dzień wcześniej, przy sporym wietrze Polacy rozgrywali mecze fazy grupowej w której wygrali dwa mecze: z Francją (11:0) i Szwajcarią (13:5) oraz przegrali z przyszłym wicemistrzem Europy Portugalią (1:6).

Polacy wystąpili w składzie: Kamil MUSIALIŃSKI, Rafał DIADIK, Kamil NOWACKI, Tamara SIEMIENIUK, Klaudia MAJCHRZAK, Natalia KLIMCZYK. Trner: Maciej ŻAK, Kierownik zespołu: Iwona ŻAK.

Korfball w wersji plażowej jest coraz bardziej popularny w krajach w których podstawowa wersja czyli w hali jest mocno rozpoznawalna, w szczególności w Holandii i Belgii. Plażowa odmiana jest bardziej dynamiczna, a tolerancja w zakresie elementów zabronionych przepisami (np. pozycji bronionej) w porównaniu do restrykcyjnych przepisów halowych jest dużo większa. W ten sposób jest mniej w przerwie w grze. Mecze są krótkie ale bardzo intensywne: zawodnicy nie są, jak w wersji halowej, podzieleni na strefy więc grają cały czas - biorąc pod uwagę że mecze są rozgrywane na piasku, wymaga to od zawodników dużej wytrzymałości.

Ostateczna klasyfikacja zespołów:
1. Belgia