V Mistrzostwa Europy U15 (7. miejsce Polski)

Łącznie 15 drużyn z 8 krajów wzięło udział w turniejach w ramach V Mistrzostw Europy U15, które odbyły się w dn. 14-16. lipca br. w słowackiej Skalka pri Kremnici. Zespoły, zgodnie z tradycją, podzielone były na grupę mistrzowską rywalizującą o tytuł Mistrza Europy U15 oraz Talent Teams tj. rywalizacji zespołów które składają się z młodszych aczkolwiek utalentowanych zawodników. Polska wystawiła dwa składy. Zespół który miał szansę brać udział w rywalizacji o tytuł mistrza, trafił do grupy – jak się później okazało – z dwoma finalistami turnieju (Holandia i Czechy) oraz outsiderem Katalonią. Różnica w poziomie gry dwóch najlepszych zespołów naszej grypy i całego turnieju była dość znacząca i przez moment mogło się wydawać że zbyt szybko bo po dwóch meczach utraciliśmy szanse na medale. Nic bardziej mylnego: mecz z najsłabszym zespołem czyli Katalonią pokazał że i z takim przeciwnikiem trzeba być w dobrej dyspozycji. Mecz zasłużenie wygraliśmy (7:6), ale końcówka meczu pokazała, że nigdy nie można być pewnym zwycięstwa.

Drugiego dnia przyszło nam grać ze Słowacją, która zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie. My powinniśmy wygrać, Słowacy stanęli z kolei przed ostatnią szansą na poprawę swojego wyniku. Wykorzystali ją świetnie. W całym meczu oddali o jeden rzut mniej od Biało-Czerwonych, a wygrali mecz. Nasi razili nieskutecznością rzutową, m.in. przestrzelając cztery rzuty karne. W efekcie przegranego spotkania, po raz drugi zagraliśmy z reprezentacją Katalonii – tym razem o 7. miejsce w turnieju. Dobry początek tego meczu i szybko wypracowana przewaga sprawiły że większą część meczu mogliśmy grać dość spokojnie.

Wyniki turnieju U15:

15.07.2022
Grupa “A”:
Czechy – Polska 15:5
Holandia – Katalonia 28:1
Holandia – Polska 31:4
Czechy – Katalonia 23:1
Holandia – Czechy 16:11
Katalonia – Polska 6:7

Grupa “B”:
Węgry – Słowacja 12:10
Portugalia – Niemcy 7:7
Węgry – Niemcy 13:10
Portugalia – Słowacja 10:7
Słowacja – Niemcy 6:13
Węgry – Portugalia 7:8

16.07.2022
Katalonia – Niemcy 1:14 (półfinał o miejsca 5-8)
Polska – Słowacja 2:7 (półfinał o miejsca 5-8)
Czechy – Portugalia 12:5 (półfinał)
Holandia – Węgry 19:8 (półfinał)
Katalonia – Polska 2:8 (o 7. miejsce)
Niemcy – Słowacja 3:6 (o 5. miejsce)
Portugalia – Węgry 9:14 (o 3. miejsce)
Czechy – Holandia 9:14 (finał)

Końcowa klasyfikacja turnieju U15:

1. Holandia
  2. Czechy
  3. Węgry
  4. Portugalia
  5. Słowacja
  6. Niemcy
  7. Polska
  8. Katalonia

Posmakować zwycięstwa nie udało się zespołowi polskich Rising Stars. W ostatnim meczu w którym Polacy prowadzili przez dłuższą część spotkania, świetne trafienia zaliczyli Katalończycy, którzy ostatecznie wygrali 7:6.

Turniej wygrały Czechy. Do ciekawej sytuacji doszło na niższych stopniach podium, bowiem aż trzy zespoły zdobyły tyle samo punktów i o miejscach decydowała tzw. mała tabela. Ostatecznie korzystna okazała się dla Niemców którzy samodzielnie zajęli 2 miejsce. Z kolei Słowacja i Węgry z uwagi na równą identyczną liczbę zdobytych i straconych koszy musiały podzielić się miejscem na najniższym stopniu podium. Bezpośredni pojedynek nie był tym decydującym. Tylko na marginesie Węgrzy wygrali ze Słowakami 5:2.

Wyniki turnieju Rising Stars (system “każdy z każdym”)

15.07.2022

Niemcy – Węgry 8:3
Czechy – Portugalia 7:3