Dwie zmiany w unifikacji rozgrywek 2023/2024

Decyzją Komisji PZKorf ds. Rozgrywek Dzieci i Młodzieży z dn. 10. sierpnia 2023 r. wysokość koszy w rozgrywkach U-13 których organizatorem jest PZKorf zostaje zmieniona z 3,0 m do 3,5 metra. Nowy parametr będzie obowiązywać od początku sezonu 2023/2024.

Zmiana wynika przede wszystkim z zaobserwowanych i zgłaszanych przez trenerów potrzeb. Dodatkowo, konieczność zmiany potwierdzają wyniki przeprowadzonego podczas “Wakacji z Korfballem” badania, które jednocześnie, dla uczestników letniego zgrupowania w olsztyńskim Kortowie, było konkursem rzutów.

Wysokość 3,5 metra w rozgrywkach dzieci 12-13-letnich jest standardem w krajach takich jak m.in. Holandia, Belgia i Czechy, czyli światowej czołówki.

W podobny sposób uzasadnia się drugą wprowadzaną zmianę polegającą na tym, że zalecaną wersją korfballu w kategorii U15 staje się korfball w swojej głównej wersji czyli tzw. ósemkowej. Z uwagi na sprawy kadrowe zespołów klubów, w najbliższym sezonie wciąż będą rozgrywane turnieje monokorfballu, który opiera się na zespołach czteroosobowych, jednak jak wskazała przewodnicząca rozgrywek dzieci i młodzieży Agnieszka Tarasiewicz-Aid, będziemy dążyć do tego aby rozegrać przynajmniej jeden turniej U15 z udziałem zespołów ośmioosobowych.

Dyskusja międzynarodowa o tym, która wersja korfballu powinna obowiązywać w meczach piętnastolatków jest mniej więcej tak długa jak historia Mistrzostw Europy U15, które dotychczas rozgrywane były na podstawie przepisów monokorfballu, co jest w opozycji do systemów szkolenia federacji krajów w których korfball jest dobrze rozwinięty. Pierwszym krokiem w kierunku naszego równania do najlepszych był Letni Turniej w Krotoszynie, w którym poza reprezentacją Polski U15, udział wzięły dwa zespoły z Holandii oraz dwa z Czech, a wszystkie mecze rozegrano na dużym boisku z dwiema strefami.

Zobacz: Unifikacja