Monokorfball to od wielu lat wersja stosowana przede wszystkim w nauce gry, w której udział biorą najmłodsi adepci korfballu. Dla nich intuicyjnymi są: atak na kosza przeciwnika i obrona własnego kosza przed rzutami przeciwnej drużyny. W tej wersji każdy zawodnik może grać na całym boisku, bo te nie jest podzielone na strefy a jego wielkość jest dostosowana do wieku i umiejętności graczy. Właśnie dzięki temu, że na małym boisku dużo się dzieje, mimo iż równocześnie występuje tylko ósemka zawodników (dwa czteroosobowe zespoły), niektórzy przepowiadają tej wersji świetlaną przyszłość.
Najstarszą kategorią wiekową, w której prowadzi się rozgrywki w monokorfballu w Polsce jest kategoria kadetów (U15). Jest to związane przede wszystkim z ujednoliceniem z rozgrywkami międzynarodowymi i chęcią wyłonienia najlepszych zawodników do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy U15, które w odróżnieniu innych międzynarodowych turniejów są rozgrywane właśnie wg zasad monokorfballu.
Gra w monokorfball gra się zarówno w hali jak i na zewnątrz (na trawie). W przypadku tej odmiany nie wyróżnia się większego boiska w przypadku gry na zewnątrz. Standardowo jest to boisko 30 x 15 metrów. W czasach pandemii często okazuje się, że granie na świeżym powietrzu, w odróżnieniu od organizacji turnieju wewnątrz obiektu jest mniej ryzykowne. Bazując na takim rozwiązaniu, rozgrywano już Mistrzostwa Europy U15 (w 2021 r.) oraz wybrane turnieje dzieci i młodzieży w ramach Pucharu PZKorf.