Czym jest korfball
Choć korfball nie jest zbyt popularny w Polsce to jednak nie jest nową dyscypliną sportu. Gra powstała już na początku XX wieku w Holandii za sprawą Nico Broekhuysena, który podobną grę (ringbol) podpatrzył będąc na kursie w Szwecji. Zmodyfikował jej zasady i jako korfbal wprowadził na prowadzonych przez siebie zajęciach wychowania fizycznego. W ten sposób osiągnął cel który mu przyświecał: umożliwił jednoczesne uczestnictwo w grze wszystkim swoim podopiecznym którymi byli zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Wiele elementów gry w korfball podobnych jest do tych występujących w koszykówce, piłce ręcznej a nawet siatkówce. Jeśli już mamy porównywać korfball do innych dyscyplin to najbliżej mu jednak do popularnego w niektórych krajach netballu. Ciekawostką jest, że ringbol, na którym wzorował się twórca korfballu, jest dziś grą popularną w Południowej Afryce.
Oba zespoły próbują zdobywać punkty wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza umocowanego na 3,5 metrowym słupie.
Gra jest bezkontaktowa. Niedozwolone jest przepychanie, a nawet wyrywanie piłki z rąk przeciwnika, co na pierwszy rzut oka już odróżnia korfball od innych dyscyplin. Podobnie jak zasada, która mówi że nie wolno przemieszczać się z piłką, ani kozłować co oznacza, że ruch bez piłki i ciągłe próby uwolnienia się od przeciwnika to elementy które zdominowały grę dzięki czemu jest ona dosyć szybka.Podczas gry zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością nagłego przyspieszenia tempa akcji, spostrzegawczością, dobrą koordynacją ruchową, zdolnością do przewidywania zachowań przeciwnika oraz uwalniania się od obrońcy. W korfballu nie ma miejsca na tzw. “gwiazdorstwo”. Indywidualne umiejętności jednego zawodnika nie decydują o zwycięstwie. Korfball to gra wyjątkowo zespołowa.
Do kosza mogą rzucać zawodnicy strefy ataku z całej połowy boiska w której się znajdują oraz gdy nie są (w momencie oddawania rzutu) w pozycji bronionej. Aby punkt zdobyty po rzucie nie został zaliczony na podstawie pozycji bronionej, obrońca musi stać z wyciągniętą ręką w kierunku rzucającego oraz musi znajdować się pomiędzy koszem a rzucającym, stojąc twarzą do atakującego. Musi być przy tym aktywny, tzn. musi próbować zablokować rzut (jednocześnie nie może wybijać piłki z rąk, może tylko „zbijać” piłkę w locie tj. gdy ta opuści ręce rzucającego).
W korfball gra się najczęściej w hali (w zależności szerokości geograficznej, w Polsce od października do maja) oraz na powietrzu (w pozostałej części roku). Mogą grać osoby o różnym poziomie predyspozycji sportowych. Wiele osób ceni sobie to hobby ze względu na fakt, że jest to doskonały sposób na utrzymanie formy ale i poznanie ciekawych ludzi. Społeczność korfballowa organizuje wiele turniejów towarzyskich, w tym także w tych mniej popularnych odmianach: quatro-, mono-, beach-, a nawet water- korfballu.